آب بازی و خاک بازی

یادم هست بچه که بودم، خاک بازی و آب بازی را خیلی دوست داشتم. شرایطش هم مهیا بود... خانه‌ای بود و باغچه‌ای و حیاط بزرگی... تنها زحمت مادر عوض کردن لباس بود.

چه‌قدر دوست داشتم روزهای تابستان بروم پشت باغچه، زیر درخت بنشینم و بازی کنم. از عروسک بازی تا دکمه بازی!!! که برای هر کدامشان شخصیتی و قصه‌ای خلق کرده بودم. جای دنجی بود... کنار دیوار، زیر درخت‌های پرتقال و لیموشیرین و نارنج و گلهای پریوش و شمعدانی و سرخ می‌نشستم. گاهی وقت‌ها برادرم را هم سهیم می‌کردم. چه‌قدر با گل‌برگ‌ها لاک ساختم و چسباندم به ناخن‌هام...

حالا دخترک ساکن آپارتمان است. توی حیاط می‌برمش... ولی آزادی عمل ندارد. همسایه‌ها روی گل‌ها و باغچه حساسند.

دی‌روز بردمش توی حیاط... کمی آب ریختم روی کاشی‌ها و گذاشتم هر چه می‌خواهد گندبازی در بیاورد... بعد از دو ساعت با وعده‌ی کتاب خواندن بردمش بالا.

لذت برد... ولی نه آن لذتی که من هر روز از بازی آزادانه در حیاطی که مال خودمان بود می‌بردم... مادرش هم آن خیال راحت مادر مرا نداشت... خوب بچه می‌فهمد. آن‌وقت می‌گوییم مادرهامان چه‌جور بچه بزرگ می‌کردند و چرا بچه‌های این زمانه این‌گونه‌اند!!!!

/ 10 نظر / 3 بازدید
نیلوفر

آااااااااخی نازی منو بردی به خاطرات 25 سال پیش خاک بازی عروسک بازی پشت درخت منم این روزا رو داشتم یادم نمیره مرسی وافعا که یادم آوردی

خانم خونه

آره طفلک بچه های این دوره زمونه جایی رو اونطوری برای بازی ندارند. البته میشه هر از گاهی پارکی جایی بردشون تا خوب تخلیه انرژی شن .

نازی

چقدرم لذت بخش بود اون خاک بازی ها .یادش به خیر

پوپک

خوب ببرش پارکی ، کوهی جایی اطراف شهر . هرچند توی حیاط هم به اون خوش گذشته دوستم

عطیه

از دست این آپارتمان نشینی... کجایید خونه های یه طبقه حیاط دار دوران کودکی؟!

گلستانه

واااي گل بازي . ميدوني چيه ؟ ما هرچه داريم از بازي هاي كودكانه مان داريم . از حياط هاي وسيع ،‌از حوض هاي فواره دارش، از كوچه ها و دوستان بچگيمان . اگر امروز عليرغم مشكلات قوي هستيم و شاد به خاطر كودكي پر از بازيمون بوده .

ممول

انقدر دلم برا بچه های این دوره زمون می سوزه که نمی تونن لذتی رو که ما از بازی های بچگی مون می بردیم ( مثل همین خاک بازی و کش بازی و چینی بازی و .. ) ببرن . شخصیت و دنیای ما چه جوری شکل می گرفت و اینا چه جوری ؟! خیلی فرق می کنه [لبخند] اینم برا اون قند عسل با هوش [ماچ]

ممول

راستی من 26 اردیبهشت دارم می یام شیراز چیزی نمی خوای برات بیارم عزیزم [سوال]

فرناز

وای چه جالب منم با دختر خاله ام همیشه دکمه بازی می کردیم.مرسی که یادم آوردی...[بغل]

سروستان

خاک بازی رو بی خیال شو تو رو به خدا می دونی خاک چقدر آلوده است. بیماری های وحشتناکی از خاک به انسان منتقل می شه.