آنی و باز هم آنی!

با عادت‌های بدش نمی‌دانم چه کنم. بی‌اعتنایی، ندیده گرفتن و نهایتش اخم کردن و یک تشر کوچک فایده ای ندارد.

وقتی هیجان‌زده می شود -از هرنوعش: خوش‌حال یا عصبانی یا راضی از تحسین شدن- در یک حمله‌ی ناگهانی پشت دست یا شانه یا صورت را گاز می‌گیرد.

در همه حالتی- عادی، خواب‌آلود، خوش‌حال یا عصبانی- نوک ناخنش را جاهایی فرو  می‌کند که نفست بند می‌آید. مثل رگ‌های پشت دست یا پشت پا.

وقتی داری با او بازی می‌کنی یک‌هو شادمانه می‌پرد و دو طرف صورت و لپت را محکم می‌گیرد  و چنگ می‌زند و تازه توقع دارد ناراحت هم نشوی و بخندی و به این بازی ادامه دهی!!

همیشه وقتی این کارها را می کرد آرام دست هایش را می‌گرفتم، و کار دیگری می کردیم تا یادش برود. داشت نتیجه می داد ولی... یکی دو بار که رفته بودیم خانه‌ی مادربزرگ پدری‌اش، هی گاز گرفت و چنگ زد و پدربزرگ و مادربزرگ عزیزش هم به التماس‌ها و خواهش‌های من اهمیت ندادند و هی اجازه دادند گازشان بگیرد و اذیت‌شان کند و نیش‌گونشان بگیرد و هی گفتند عیب ندارد، بچه‌مان !!!! است! - البته فردا که بی‌ادب شد می شود بچه‌ی من‌ها-.

از آن روز هرچه تلاش می کنم به کارش ادامه می‌دهد و تا می‌آید خوب بشود باز آن جا که می رویم همین آش است و همین کاسه و من پشم تشریف دارم.

عادت نفرت‌انگیز دیگرش دندان‌قروچه است و با این‌که هیچ‌کس از این کارش استقبال نمی‌کند از صدای دندان‌هایش لذت می‌برد و دائم در حال انجامش است. من سعی می‌کنم با وادارکردنش به حرف زدن این کار را از سرش بیندازم که کمی تاثیر داشته است چون بقیه وقتی این کار را انجام می‌دهد هی می‌گویند: نه، نکن... بده ... دندونات درد می‌گیره! که متاسفانه باعث شده قضیه برایش جالب شود و تکرارش کند.

یکی دو تا کار بد دیگر هم تازگی‌ها انجام داده که چون زیاد مکرر نبوده و با همان روش بالا برخورد کرده ام و حل شده، یادم رفته ولی ترسم از این است که در آن جا تکرار بشود و قربان صدقه‌اش بروند و برایش عادی بشود و هی انجام بدهد.


پیش خودمان بماند این اواخر یکی دو بار به بدترین شکل ممکن این کارها را کرده که هرچه راه معقول را انتخاب کرده‌ام نتیجه نداده و تکرار کرده. نهایتش عصبانی شده‌ام و زده‌ام پشت دستش و دعوایش کرده‌ام که کمی حساب برده و با من این کار را نکرده ولی با بقیه چرا.


روش دیگری وجود دارد که به من یاد بدهید؟

/ 11 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شيرين

سلام عزيزم خوبي؟ دختر گلمون رو ببوس. دكتر هلاكويي در مورد گاز گرفتن همون روشهايي رو گفته كه خودت انجام داده اي. اينكه هر موقع گاز گرفت حواسش رو پرت كني و سعي كني با پيش بيني موقعيت ، فرصتي براي گاز گرفتن بهش ندي. فقط در مورد خيلي حاد ، گفته كه دست خودش را لاي دندون خودش - تاكيد ميكنم لاي دندان خود كودك- بگذاريد تا خودش را گاز بگيرد. البته سر كلاس ، يكي از مامان ها گفت ماساژ محكم كودك به پايان دادن گاز گرفتن كمك ميكند. اينكه كودك را ماساژ بدهي و در نقاطي از بدن فشار ماساژ زياد باشد ، نه در حد درد آور ، بلكه مثل يك فشار كوتاه ناشي از چلوندن ما در هنگام قربون صدقه رفتن بچه. اين مامان اين پيشنهاد را از قول يك روانشناس كودك گفت كه براي پسر خودش جواب داده بود. در نهايت چون آيين اين عادت را ( به صورت حاد و طولاني مدت) تا حالا نداشته ، پس اين صحبتها تجربه شخصي من نيست و فقط نقل قول است. موفق باشي عزيزم

خانم خونه

اشکال نداره هر بچه ای تو این سن یه سری عادتا رو داره بعدن از سرش میفته سخت نگیر. مثلا ایلیا توی سن آنی بود هر بچه ای رو می دید گاز می گرفت. فقط هم بچه های کوچکتر از خودش رو. من هر کاری می کردم درست نمی شد آبرومون دیگه رفته بود. اما بعد از سرش افتاد. بعدم در مورد کامنتت دیگه هممون بچهه رو آوردیم دیگه کاریش نمیشه کرد خواهر. باید مواظب باشیم تا سال 2012 بچه دار نشیم یه وقت [چشمک] در مورد مشکلم هم شاید اگه فرصت کنم زنگ بزنم بهت بگم تلفنی . فعلا که امتحان دارم و شدیدا سر شلوغم

خرمگس

دندون قروچه برای بزرگسالان که نشونه مصرف کافئین و یک سری مشکلات خاصه,از دکترش بپرس ببین دلیل خاصی نداره... فکر کنم همون گرفتن دست ها جواب بده,البته اگه دور و بری ها هم همکاری کنند

سبک وزن

شروین هم دندون قروچه می کرد که از سرش افتاد ...برای چیزهای دیگه بهترین روش تایم اوت است... فقط 2-3 دقیقه یک گوشه واستونش و به گریه هاش هم اهمیتی نده..بهش اولش بگو برای چی می ره او گوشه...و دیگه توی اون 2-3 دقیقه باهاش حرف نزن و اگر هم اومد وسطهاش بیرون دو دقیقه را از اول شروع کن... بعد هم که تموم شد بهش دوباره بگو که چرا رفته بوده تایم اوت... اگر ده بار هم طول روز اینکار و کرد ده دفغه بفرستش تایم اوت...باور کن جواب می ده...فقط دقت کن که همیشه توی این روش متدوام باش نه اینکه یکبار بفرستیش یکبار زیر سیبیلی در کنی...

پوپک (مامان رادین)

امان از این مامان بزرگها و بابابزرگها . راستش به نظر منم صحبت کردن ، حواسش رو پرت کردن و گاهی بی اعتنایی جواب میده. اما با وجود اون عزیزان دلی که گفتی ...؟؟؟

مریسام

نگران نباش من كه فكر كنم به مرور يادش بره. به نظر من با مادر و پدر بزرگش صحبت كن كه تشويقش نكنند

لیلامامان مارتیا

منم توی کتاب مادر کافی خونده بودم که بهترین راه حل برای انجام ندادن کارهای نادرست اینه که روی زانوت بشینی و هم قدش بشی و توی چشمهاش نگاه کنی و خیلی محکم بهش بگی که این کار بدیه حتیت اگه بازم تکرار کنه حتما این عادت هم به زودی از سرش میافته

گیل بانو

گاهی دندان قروچه نشانه وجود کرمک در مدفوعه. بانظر دکتر یه آزمایش مدفوع براش بده

شیلا

به چیزهای مثل دندون قروچه اگه بخوای توجه کنی و هی بگی اه نکن نکن بده بیشتر این کار رو انجام میده . مثلن رومینا یه مدت انگشتش رو فرو میکرد تو دماغش یکی دوبار گفتم نکن مامان دیدم بدتر میکنه دیگه محلش نذاشتم و با بازی سرگرمش کردم

گلستانه

کجایی عزیزم ؟ کم پیدایی .